6 Adımda Sade Bir Tatil Bavulu


1- Gideceğiniz yerin hava durumunu kontrol etmekle başlayın işe: En düşük ve en yüksek sıcaklıklar bir fikir verecektir. 10 günlük bir seyahatin 2 günü yağmurlu görünüyor diye hem yağmurluk hem şemsiye hem de yağmur çizmesi götürmeyin mesela. Sağanak yağış altında yürümeyi özellikle sevmiyorsanız, yağmurlu ya da soğuk günler için kapalı mekan aktiviteleri planlayın. Müzeler, kütüphaneler, kutu oyunu seçenekleri sunan kafeler, kapalı pazarlar, akvaryumlar, tiyatro ve sinemalar, dans salonları ve komedi kulüpleri yerel insanları tanımak ve bolca gözlem yapmak için harika fırsatlar yaratabilir.

2- Tatil üniforması belirlemeyi deneyin: Üniforma sevimsiz bir kavram olsa da tatil bavulunu taşırken disk kaydırmaktan daha sevimli olduğu kesin. Gideceğiniz yerde yapmayı planladığınız etkinlikleri göz önünde bulundurarak rahat edeceğiniz ve iyi hissedeceğiniz temel bir kombin belirleyin. Deniz tatili için rahat bir şort/etek ve ince bir gömlek/bluz, şehir içinde dolaşacağınız bir tatil için rahat kesimli bir pantolon, tişört ve yine rahat bir çift ayakkabı… Üniforma fikrine sadık kalarak aynı şort, elbise veya pantolonu birkaç gün giyebilir, hava değişikliğine karşı hem tek başına hem de ikinci bir kat olarak görev yapabilecek ince bir gömlek veya trikodan destek alabilirsiniz.

3- Birbiriyle uyumlu parçalar seçin: Bir diğer deyişle, sadece tek bir parçayla birlikte giyebileceğiniz giysileri pas geçin. Seçtiğiniz giysi ve aksesuarlar birbiriyle ne kadar uyumluysa, sabahları giyinip çıkmak da o kadar kolay olacaktır. Bavulunuzu hazırlarken yanınıza aldığınız her bir parçanın en az 3 veya 4 farklı parçayla giyilebileceğinden emin olun. Bavulunuzu hafifletmek ve kendinizi sınırlamak için seyahatinizin gün sayısını iki ile çapın. Örneğin 7 günlük bir seyahat için 14 parçadan fazlasını götürmemeye dikkat edin. Birkaç tatilden ve bavul denemesinden sonra x2’nin bile fazla geldiğinizi göreceksiniz.

4- Aksesuarlarla fark yaratın: Şapka, fular, gözlük, kemer, saç bantları, takılar… Şık görünmek için her gün başka şeyler giymek yerine yaratıcı takı ve aksesuarlar kullanmak çok daha basit, hafif ve dikkat çekici bir yöntem. Her güne yeni bir kombin planlamak yerine, üniformanızı farklı aksesuarlarla destekleyin. 5 farklı elbisedense 2 farklı fular ve 5-6 kolye bavulunuzda çok daha az yer kaplayacaktır.

5- Minimum kozmetik, maksimum eğlence: Soğuğa gidiyorsanız iyi bir nemlendirici, sıcağa gidiyorsanız cildinizi güneşten koruyacak uygun koruma faktörlü bir krem elbette olmazsa olmaz. Gündelik hayatınızda düzenli olarak kullandığınız temel bakım malzemelerini, küçük şişelerde yanınıza almakta ne sorun olabilir? Ancak şunu da unutmamak lazım: Ayak kremi, kil maskesi, ikinci renkte bir göz kalemi veya ruj olmadan da güzel bir tatil geçirmek mümkün. Seçeneklerinizi azaltarak tatil boyunca zamandan kazanabilir, iyi görünmek için sandığınız kadar malzemeye ihtiyacınız olmadığını fark edebilirsiniz.

6- Bütün ihtimalleri düşünmeyin: Bu kez bırakın dağınık kalsın! Bu kez ‘ya şöyle olursa, ya şuraya gitmek gerekirse, ya başıma şu gelirse’ gibi ihtimalleri hesaba katmamayı deneyin. Kaç kez bu hesapları yaptınız, kaç kez yanınıza aldığınız onca şeyi giymeden, kullanmadan, hatta dokunmadan geri getirdiniz. Bırakın bu kez maceracı tarafınız yapsın bavulunuzu. Hiçbir eksiğiniz olmadığını hatırlatsın size. Tatilinizin amacını düşünün: Eğlenmek, dinlenmek, keşfetmek, unutmak, yaklaşmak, uzaklaşmak… Bunu daha önce de yaptınız. Ve emin olun giderken tatili bavulunuzda değil ruhunuzda götürdünüz.

Ege

 

Comments are closed.