Lütfen Ayarlarınızla Oynayınız


Kimisi tatil dendi mi denizi ve şezlongu hayal eder, kimisi doğayla iç içe olmayı tercih eder. Bazılarının tatili yeni insanlar, dans ve eğlence dolu ortamlarken, bazıları ancak yalnızlığıyla baş başaysa tatildedir. Herkesin tatil anlayışı kendine göredir. Tercihlerimiz alışkanlıklarımızla iç içe geçer, ve tatil yapmak gündeme geldiğinde genellikle daha önce geçtiğimiz yollara çıkarız. Belki bu kez güneye değil, birazcık kuzeye. Yine de güneydekine benzer bir yere.

Ama yazın geride kaldığı şu günlerde, tatillerinizin hakkını verdiğiniz halde tam da dinlenmemiş, kafanızdaki sorunlardan uzaklaşmamış, yenilenmemiş gibi hissediyorsanız, basit bir önerim var: Lütfen tatil ayarlarınızla oynayınız. Nasıl mı? Hiç gitmediğiniz bir coğrafyaya ya da alışık olmadığınız bir iklime, üstelik pek de tercih etmeyeceğiniz bir mevsimde giderek. Kulağa felaketi çağrıştıran bir üçlü gibi geldiğinin farkındayım. Yine de ilginizi çekebildiysem devam edelim.

İdeal tatil senaryonuzu düşünün: Neredesiniz, ne yapıyorsunuz, etrafınızda kimler var, hava nasıl, akşama ne yiyeceksiniz… Eğer bütün bu sorulara cevap verebiliyorsanız, zaten ezbere bildiğiniz bir tatile çıkıyor sayılmaz mısınız? Bu tatilde başınıza gelebilecek en büyük dert, belki ateşlenmek ya da mideyi bozmak, belki de konakladığınız yerin tam hayallerinizdeki gibi çıkmaması veya organizasyonda keyfinizi kaçıran 1-2 aksama.

Henüz yeni bir tatile –muhtemelen epeyce- zamanınız varken, hiç aklınıza gelmeyecek bir tatil senaryosuna şans verin şimdi. Çok çılgın, çok uzak, çok tehlikeli veya çok sıkıcı olacağını düşündüğünüz başka bir şeylere. Hiç görmediğiniz, bilmediğiniz, yaşamadığınız bir tatile. Ama hayalgücünüzü sadece dünyanın egzotik köşeleri ya da yedi harikalarıyla sınırlamayın. Gözlerimizin alışkın olmadığı yerleri gördüğümüz her an, gündelik hayatımızın irili ufaklı dertlerinden, farkına bile varmadan uzaklaştığımız o sihirli an.

Yeryüzünde açılmış devasa bir çatlağa, zirvesini göremediğimiz bir dağa, tek kelimesini anlamadığımız bir dili konuşan yepyeni insanlara ya da tadını tahmin dahi edemediğimiz yiyeceklere bakarken, artık biz de en az gördüklerimiz kadar yeniyiz. Şaşırtıcılığıyla sarıp sarmalayan bir deneyimi yaşarken, artık ne ofisteki dertlerimiz, ne gelecek kaygısı, ne de biz… Belki de ilk defa, bizi yoktan var eden bu gezegenle biriz.

Ege

Comments are closed.