Para Harcamadan 1 Hafta


‘Yok daha neler!’ diyorsunuz belki. Ya da ‘Neden olmasın!’ Veya ‘Teoride kolay da pratikte zor.’ Aklınızda önümüzdeki haftaya dair yoğun bir yapılacaklar listesi, kaçınılmaz gözüyle baktığınız alışverişler ve haliyle tüm bunlara eşlik eden itirazlar… Harika! Geçen haftanın konusu çöpsüz yaşamdan sonra bu hafta konumuz parasız yaşam. Bakalım konfor alanımızın dışında bizi neler bekliyor.

Para harcamadan değil 1 hafta, 1 gün geçirmek bile nelere para harcadığımıza daha yakından bakmayı gerektiriyor. Kira, ev/araba/okul taksiti, faturalar ve benzeri düzenli ödemeleri bir kenara bırakalım. Her gün nereye gidiyor bu para? Özellikle büyük şehirlerde yol masrafı, küçük gibi görünen büyük bir harcama kalemi mesela. Yemek-içmek de epeyce para döktüğümüz bir kategori. Hem evde hem dışarda. Sosyal hayat önceki 2 kategoriyi kapsayan ve üstüne eğlencenin yeni masraflarını da ekleyen bir diğer düzenli harcama. Ve bir de öngöremediklerimiz var tabi: Tamir gerektiren bir beyaz eşya, hiç hesapta olmayan bir sağlık sorunu, beklenmedik bir doğumgünü, bir düğün daveti…

Bütün bunları bile bile yine de tek kuruş harcamadan birkaç gün geçirebileceğimize ihtimal vermek, aslında yoksunluğun, cimriliğin veya asabiyetin değil de düpedüz yaratıcılığın alanına giren bir deney olabilir mi bizim için? Ya da böyle olması adına neler yapabiliriz? Deneyin öncesindeki gün sağlam bir alışverişe çıkarım diyenler, belki de sandığımız kadar çok şeye ihtiyacımız olmadığını keşfedebilir mi dolaplarını doldurduktan sonra? Tam da şu anda buzdolabının ve derin dondurucunun kuytu köşelerinde, mutfak dolaplarının diplerinde bizi belki de günlerce idare edecek kadar yiyecek stoğumuz yok mudur? Sevdiğimiz insanlara evde bulunan malzemelerle de kolay ve lezzetli ikramlar, soğuk içkiler, çeşit çeşit filmler, bazen sadece kalem ve kağıt gerektiren basit ve eğlenceli oyunlar sunamaz mıyız? Dışardan satın almak yerine sabahları kendi yaptığımız çayı/kahveyi yanımızda götürmek, dergi almak yerine internete dalmak, bazen de internete dalmak yerine nefes almak nasıl hissettirir bize? Bir sevgili ya da dostla gerçek bir buluşma ayarlamak ve hiç para harcamadan harika vakit geçirmek için ne gibi cin fikirler gelir aklımıza? Katılmamız gereken davette giymek istediğimiz türden bir elbiseyi hangi arkadaşımızdan ödünç alabiliriz? Kafamıza göre birkaç saat geçirmek üzere hangi anne-babayla çocuk bakımı değiş-tokuşu yapabiliriz?

Parayla olan ilişkimizin haritasını çıkarmak sandığımız kadar zor değil. Parayı hayatımızdan çıkarmak yeterli. Belki 1 gün, 3 gün veya 1 hafta. Denemek isteyenlere, bunun kolay olacağına dair hiçbir garanti veremem. Tüm büyük mutfakların en yoksul ve kalabalık halklardan çıkması gibi, en büyük icatların da eksiklerin, yoklukların eseri olduğunu hatırlatmak isterim sadece. Yaratıcılığımızı test etmek ve geliştirmek istiyorsak dünyanın en bedava çaresi neden parayı devreden çıkarmak olmasın?

Ege

Comments are closed.