‘’Peki Siz Hep Böyle mi Yaşıyorsunuz?’’


En sık karşılaştığımız sorulardan biri bu olsa gerek! Cevabımızı, sadeleşmeyi savunan bir kitabın yazarları olmaktan öte, sıradan birer insan olarak vermeyi daha samimi buluyorum: Herkes gibi, elbette bizim de ‘’Ne yaptım da kendimi bu yoğunluğun / bu kalabalığın / bunca sorumluluğun altında buldum!’’ dediğimiz anlar oluyor. Ancak sadeleşmeyi seçtiğimiz zaman yaşam zaten kusursuz bir sadelik değil, farkındalık üzerine kuruluyor. Bu yolculukta en çok bunu kabullenmek gerekiyor hatta. Sadeleşmenin tam da bir son durak değil, bir yolculuk olduğunu anlamak yani. Dünü çok dikkatsiz, çok meşgul veya çok gergin bir şekilde geçirmiş olabiliriz. Bugün yeni bir gün. Kendimizin farkına vardığımız her an, değişmek için sil baştan bir imkan. Begüm ve ben belki de bu imkanı sık sık kullanmamız sayesinde, kendimizi cezalandırmayı pas geçip cinnet anlarını atlatmak için daha az zaman harcıyoruz. Yoksa sade bir hayat yaşamak kuşkusuz ne abartılacak derecede zor bir macera, ne de gurur duyulması gereken eşsiz bir başarı.

Bütün bunlar bir yana, sadeliğin ve sadeleşmenin tek bir tanımı olduğuna inanmak da ayrı bir düş kırıklığı davetiyesi. Turunculara sarınmış bir zen budisti, bir lokma bir hırka yuvarlanıp giden derviş dede veya Ferrari’sini satan bilge olmamıza gerek yok. Her kim isek o olmaya devam ederek de sadeleşebiliriz. Ben kitaplarımla kolay vedalaşırım, Begüm için ise çok daha özel bir anlamı vardır her birinin. Begüm için yavaşlamak fiili önemli ve olumludur, bende yavaş insanları çağrıştırdığından kaçma hissi uyandırır. Ben kredi kartı kullanırım, Begüm kullanmaz. Ama sonunda bu iki kişi yine de bir araya gelir ve aynı kavramlar hakkında bir kitap yazabilir! Çünkü hepimizin sadeleşme yolculuğu kendine göredir.

Bugüne dek sadeliğin hep tek bir şey olduğunu düşündüyseniz, bugün bunu fark etmeyi deneyin. Sizin kafanızdaki ‘’sadelik’’ nelerden mahrum olmanın trajedisi? Nelere yer açmanın albenisi? Hangi alışkanlıklarınızın hangi mecburiyetlerle değiş-tokuş edilmesi? Gözünüzün önünde canlanan resme iyi bakın. Çünkü o resim ne sizsiniz ne de sadelik. O resim sadeliğin sizdeki resmi sadece. Sizi yeni şeyler denemekten ve istediğiniz hayatı yaşamaktan alıkoyuyorsa gerçek değil demektir. Ve belki de bugün o resimle vedalaşma vaktidir.

Ege

Comments are closed.