Sabahları


Sizi her sabah yatağınızdan kaldıran şey nedir? İnsan bedeninin biyolojik ve mekanik yat-kalk döngüsü mü sadece? Yoksa mesela sevdiğiniz insanları yeniden görme veya sevdiğiniz şeyleri yeniden yapma isteği mi? Belki işinizi çok seviyorsunuz, belki de çocuklarınızı. Belki kendinizi faydalı hissetmeye ihtiyacınız var, belki dünyada bir şeyleri değiştirmeye, veya tam tersine, uyanıp her şeyle bir bütün olmaya ve hayatı olduğu gibi kabul etmeye. Hiç düşündünüz mü, sabahları yatağınızdan nasıl bir dürtünün ve isteğin peşinde kalkıyorsunuz?

Yıllarca pek sevmediğim işler yaptım. Ama bir noktada fark etmiştim ki asıl sevmediğim şey işlerin kendisinden ziyade yapılış tarzıydı. Hiç ara vermeden çalışsam günün en fazla 2-3 saatini alacak görevler için günün 9 saatini bir ofiste tıkılı vaziyette geçirmek anlamsız geliyordu. İnsanlığın iş günü ve tatil denklemiyle de sıkıntılarım vardı. 5 gün çalışıp 2 gün tatil yapmanın yeterince adil bir orantı sunduğuna elbirliğiyle nasıl ikna olmuş olabilirdik mesela? İş hayatımın ilk yıllarında sık sık kendi içimde sorgulayıp bolca karardığım konular…

İş hayatından değilse bile en azından bu karanlık konulardan çıkışı, yapmaktan zevk aldığım ne varsa hiçbirinden kopmamayı anayasamın ilk maddesine koymakta buldum ben. Deneyimlerde ve insanlarda. Başkalarına anlamsız da gelse, benim için anlamlı olan yeni bir şeyler yapmakta veya öğrenmekte buldum sabahları yataktan kalkma sebebimi. Kimilerine göre hedef küçültmek olabilir bu. Dünyayı değiştirmediğimden de eminim. Ama kahvaltıda en sevdiğim yeşil zeytinden yemek, işe gittiğim sabahlarda yeterince önemli ve tatminkar bir şeydi mesela. İlgimi çeken bir konuda okurken zamanı unutmak, iş çıkışı ‘yorgunum’ cümlesini kurmayı reddederek bir kursa, etkinliğe, buluşmaya koşturmak sadece sabahları uyanma değil, bütün bütün yaşama sebebim olmuştu.

Bu tempo ve bunca koşturmaca eminim birçoğumuza gereksiz yere yorucu gelebilir. O zaman başka bir şeyler seçelim. Başka bir yol, başka bir yöntem. Ama ne olur, hayatımızda memnun olmadığımız ve şimdilik değiştiremediğimiz şeylere yenilmemek için, sabahları anlamlı kılacak bir şeyler bulalım kendimize.

Ege

Comments are closed.