Sade Yaşam Tekeli


“Herkes sizden sonra sade yaşamaktan bahseder oldu, youtube kanalları, instagram hesaplarıyla iyi de para kazanıyorlar.” Geçenlerde bir sohbette bu yorumu duydum.

Öncelikle bizi bu konuda öncü görenlere Ege ve ikimiz adına çok teşekkür ederim ancak bu tip durumlar üzerine paylaşmak istediğim birkaç fikir var.

*Sadeliğin kimsenin tekelinde olduğunu düşünmüyorum.

Bundan yaklaşık 15 yıl önce sade yaşamaya ilgi duymaya başladığımda ilk ilham aldığım isimlerden biri zenhabits’in kurucusu Leo Babauta olmuştu. Sonrasında Henry David Thoreau’dan Diyojen’e, Elain St. James’ten James Altucher’a farklı dönemlerden sayısız isim bana önemli bakış açıları kazandırdı. Ege ile tanıştığımızda, bu ortak tutkuyu farkedip kendi öğrendiklerimizi ve deneyimlerimizi yazmaya karar verdik. Her ne kadar Sade, Türkiye’de bu alanda yazılmış ilk kitap olduysa da, gayet tabii ülkeyle bu kavramı biz tanıştırdık diyecek halimiz yok! Dolayısıyla, bugün her kim bizimle bağlantılı/bağlantısız sade yaşamaya ilgi duyuyorsa bundan ancak büyük mutluluk duyarız.

*Herkesin kendi ürettiklerinden sorumlu olduğuna inanıyorum.

Diyelim ki fikri gerçek anlamda benimsemek yerine onu kullanarak ticaret yapan ve aslında içini boşaltanlar var. Elimizde bir düdük, “yalnız o öyle olmaz” demeyi pek düşünmüyoruz. Herkes dilediğini anlamakta, anladığını da dilediği gibi ifade etmekte özgürdür. Biz birilerini kendi anladığımız doğrulara göre şekillendirmek yerine kendi inandıklarımızla fayda sağlamaya çalışsak çok daha iyi ederiz gibi geliyor.

*”Onlar yapıyorsa sen de yap” mantığından sıyrılmayı faydalı buluyorum.

Diyelim ki fikri hakkıyla benimsiyor, bir de üzerine farklı mecralardan daha fazla insana ulaşıyorlar. Ve ilk cümlede belirttiğim gibi “iyi de para kazanıyorlar”. Bu niye bir haksızlıkmış gibi hissediyoruz? Mesajın kendisi kadar, o mesajın iletilme aracını belirlemek de işin parçasıdır. Sırf sistem bir şeyleri fırsat olarak sunduğu için o araçları kullanmayı, şayet kendimize yakın hissetmiyorsak, doğru bulmuyorum. Ancak bunu tercih etmiş olanların yapmasında, bir de üzerine iyi bir gelir elde etmesinde de şahsen hiçbir yanlışlık görmüyorum.

Begüm

Comments are closed.