Sadeleşmeyle İlgili 5 Blog


Birçok okurumuzdan benzer e-postalar alıyoruz: Sade yaşamak hakkında başka hangi kaynaklardan yararlanalım, kimleri okuyalım? Bugün, bu sorulara son derece öznel birkaç blog seçkisiyle cevap vermek için yazıyorum. Elbette bizim yerimize google’a danışmanız ve binlerce farklı öneriye ulaşmanız mümkün. Ama sadeleşme konusu son dönemde o kadar çok blog’un konusu haline geldi ki, karşınıza çıkacak sonuç kalabalığında kaybolmamak için, aşağıdaki garantili adreslerden başlamayı tercih edebilirsiniz.

Zen Habits: Leo Babauta’nın 2006 yılından bu yana düzenli olarak yazmayı sürdürdüğü Zen Habits, hem sadeleşme alanındaki en eski blog’lardan biri, hem de hiçbir konuda büyüklük taslayıp ahkam kesmeden sadeleşmeyle ilgili çok geniş bir yelpazede ne kadar ilham verici olunabileceğinin en güzel örneği. Sade yaşamaya baş koyanların dünya çapında ilk adresi, en kapsamlı rehberi. Bu konuda tek bir blog takip etmeyi seçerseniz, bence tercihiniz Zen Habits olsun.

The Minimalists: Joshua ve Ryan ikilisinin evsahipliği yaptığı bu blog, kısa ama derin yazılarıyla sade yaşama eksenindeki birçok konuya değiniyor. İkilinin sık sık güncelledikleri bir de podcast’leri mevcut. Joshua’nın yazarken kısa tutmayı becermekle birlikte konuşurken son derece uzun ve edebi olma sevdasını dert etmezseniz aslında epeyce genç, modern ve kapsamlı bir kaynak.

Becoming Minimalist: İlk 3 blog’un yazarlarının hep erkek olmasına ne demeli? Üstelik Becoming Minimalist’in yazarı Joshua Becker da tıpkı Leo Babauta gibi aile babası. The Minimalists’i fazla hipster bulanlar, bu daha olgun ikilinin aile hayatının getirdiği masraflar, sorumluluklar ve zorluklarla gerçekçi bir şekilde baş etme temalı yazılarını tercih edebilirler.

Be More With Less: Blog’un yazarı Courtney Carver, sadeleşme alanındaki en eski isimlerden biri. Özellikle kapsül gardırop yazıları, bu alanda yazılmış ilk ve en kapsamlı kaynakların başında geliyor. Bu yazıları okuduktan sonra siz de Carver’ın 333 projesine katılmaya heveslenebilir ve 3 ay boyunca sadece 33 parçayla giyinmeyi deneyebilirsiniz.

No Sidebar: Birçok yazarın birlikte sürdürdüğü No Sidebar projesi, sadeleşme konusundaki nokta atışı yazıları kadar sade tasarımıyla da dikkat çekici. 5 temel kategoriye ayrılan yazılar, dijital hayat, ev, yaşam, zihin ve iş konularında düzenli olarak yeni ve ilginç yazılarla güncelleniyor. Çok yazarlı bir platform olması sayesinde siz de farklı seslere ve fikirlere tek adresten ulaşabiliyorsunuz.

Sadeleşme konusuna kafa yorup bu konuda interneti karıştırmaya başladıktan kısa bir süre sonra siz de kendinize özel blog seçkinizi oluşturabilirsiniz. Ama gerçekten sadeleşmek istiyorsanız, bir noktada okumayı bırakıp uygulamaya geçmek gerektiğini de unutmayın!

Ege

 

görsel: Jon Ron

Comments are closed.