Sorular Sadeleştirir


Bazı cevaplar hayat kurtarabilir. Bazıları ise sadece hayal kırıklığı yaratır. Sonuç ne olursa olsun, çoğunlukla cevaplara sorulardan daha çok önem veririz. Peşinde koştuğumuz cevher, merak ettiğimiz mesele cevaptır. Soru ise basit bir araç…

Oysa her sorunun bir cevabı olması gerekmiyor. Tek bir cevabı olması ise, hem gerekmiyor hem de gerçekçi değil. Hele de bu sorular kendimiz ve hayatımız hakkındaysa, sorulara da cevaplara da akışkanlık ve değişim hakkı tanımak, kendimize yaşama hakkı tanımakla eşdeğer. Dün olduğumuz insan değiliz bugün. Değiştik. Yarın da başka biri olabilme hakkına sahibiz. Yoksa değil miyiz?

Bize kim engel oluyor? Yolumuzu kesen en büyük düşman ne? Zaman, para, başkaları, kendimiz? İstediklerimizi elde edememekten neler öğreniyoruz? Hangi duygular esir alıyor kalbimizi? Endişe, korku, değersizlik hissi, öfke, utanç, isyan… Belki biri, belki hiçbiri. Belki bugün biri, yarın bir diğeri. Belki duygularımıza tam olarak bir isim koyabiliyoruz, belki koyamıyoruz.

Bir soru sormayı denemek ve ille de bir cevap beklememek, hayata bir parça daha fazla güvenme pratiği kazandırabilir. Soru sormak, fakında olmak ve bırakmak hepimize iyi gelebilir. Tam da öfkenin midemizden boğazımıza kızgın lavlar gibi kabardığı, korkunun bacaklarımızda derman bırakmadığı, endişenin kararlı bir tahtakurusu gibi nefesimizi kemirdiği o en bunaltıcı anlarda, bir suçlu, bir hedef veya bir cevap aramak yerine sadece bir soru sormak. Neden böyle hissediyorum? Nasıl oldu da kendimi bu durumda buldum? Bu tepkim kime?

Soru sormak, hislerimizin farkına varmak ve bırakmak.

Cevapları dışardan beklemek yerine kendi içimize söz hakkı tanıdığımızda, hayatımızı sihirli bir değnekle değiştirmesini beklediğimiz bir başöğretmene ihtiyacımız kalmayacak artık. Bu şehir, bu insanlar, bu dünya değişsin diye beklemek ve umutsuzluğa kapılmak yerine bizler değişeceğiz. Her soruyla biraz daha. Cevaplara gelince… Hafifleten, heyecanlandıran, sadece var olduğumuzu değil yaşadığımızı hissettiren her şey başlı başına bir cevap değil mi zaten?

Ege

Comments are closed.