Vasatlığın Tesellisi


‘’Vasatlığınıza teslim olun / Surrender to your mediocrity’.

Türkçeye de çevrilen Wild/Yaban’ın yazarı Cheryl Strayed’e ait bu söz.

Duyduğumdan beri zihnimin bir köşesinde kendine rahat bir yer açmış, sanki kuş tüyü yastıklara uzanmış, yastıklardan fırlayan bir parça tüyle beklentilerimi gıdıklıyor. Hani kendimizi aşacaktık, hep daha iyisini yapmaya çalışacaktık? Hani gelişmekti esas olan, tutturamasak da mükemmeli hedefleyecektik?

Bir süredir, yapabilmenin – fikirleri, notaları, renkleri, rakamları veya sözcükleri belli bir düzen içinde hayata geçirmenin – son derece güzel ve kesinlikle yeterli olduğunu düşünmeye başladım. Belki mükemmel değil. Ama kesinlikle yeterli. A’dan Z’ye doğru yola çıkmışsak B’ye varmak da yeterince güzel. Bazen B’yi çok sevebilir ve yolu yarıda bırakıp B’nin tadını çıkarmaya karar verebilir insan. Evet, hedefi tutturamamıştır. Ama hedefler ille de katı ve değişmez mi olmalı?

Elbette hiçbirimiz vasat özelliklere sahip olmak, vasat işlerle anılmak veya vasat bir performans sergilemek istemeyiz. Ama henüz yola çıkmadan mükemmeliyeti hedeflemek, hedeflerimizi devleştirirken bizi cüceleştirir. Her türden başlangıcı olduğundan daha zor bir hale getirir. Başlamaya çekindiğimiz ne varsa, genellikle vasatlıktan çekindiğimiz içindir. En iyisini yapamayacaksak, yapmaya gerek yok diye düşünürüz. Haftada 2 saat olsun ayırmayı kendimize çok gördüğümüz sanatsal uğraşlar, bir türlü başlayamadığımız romanlar, kağıt üstünde kalan iş fikirleri, vasatlığa tahammül edemeyen tarafımızın kurbanıdır.

Mükemmeliyet ideali bizi vasatlık fikrinden tıpkı salgın bir hastalıkmışçasına kaçırıyor. Fakat insanız sonuçta, hatalarımız, yanılgılarımız, zaaflarımızla varız. Dolayısıyla vasatlığın kendisinden kaçırmaya yetmiyor. Hepimiz birçok konuda toplumsal ya da bireysel beklentilerimizin epey altında seyrediyoruz. Kimse azarlamasa da içimizdeki başöğretmen yetiyor bizi incitmeye. Oysa denemek, sonuçlara kafa yormadan yapmaya cesaret etmek, yanılgının ve küçük görülmenin riskini almak hiç de vasat bir iş değil. Yeteneklerimiz ve elde ettiğimiz sonuçlar ne kadar iddiasız olursa olsun.

Ege

 

 

Comments are closed.