Yaşa Takılmamak


En genci 70’li yaşlarında olan ve isimlerini yeni yeni duyuran bazı kadın sanatçılar hakkında harika bir yazı okudum. Kadınların çoğunun, sanatla doğrudan bir ilgisi olmadığını düşünebileceğimiz felsefe, matematik, politika veya edebiyat gibi farklı alanlardan gelmesi dikkatimi çekti. Keza, bu olgun yaşlarında bile hala yeni konularla ilgilenmeleri, farklı disiplinlerden beslenmeleri bende büyük bir hayranlık uyandırdı. Hiçbiri hayatlarının bu geç döneminde keşfedilmiş olmaya takılmış gibi görünmüyor. Tam tersine, genç sanatçılara şu türden tavsiyelerde bulunuyorlar: ‘’Sevdiğiniz şeyleri yapmaya devam edin, yaşınız kaç olursa olsun asıl önemli olan bu.’’

Geçenlerde 48. yaşgününü kutlamak için aradığım diş hekimi arkadaşım mezoterapi eğitimi aldığından ve yeni bir şey öğrenmekten nasıl da mutlu olduğundan bahsetti. Arkadaşım aynı zamanda mükemmel deri çantalar diken ve fiziksel açıdan son derece zorlu tiyatro oyunlarında sahne alan bir kadın. Bir şeyleri yapmayı kafasına koyduğunda bir gün bile durup kendisine halihazırdaki işini, sorumluluklarını veya yaşını hatırlattığını sanmıyorum. Bana ne kadar ilham verdiğini söylediğimdeki tepkisi de ‘’Amaaan, kılı kırk yardığım için bir türlü aldığım sonuçlardan memnun olamıyorum ama ne yapalım, denemeye devam’’ şeklinde oldu.

Denemeye devam. Belki de anahtar kelimeler bunlardır. Bulmak, çözmek, bitirmek değil. Sadece denemeye devam etmek. El yordamıyla. Keyifle. Merakla. Bazen hayalkırıklığıyla. Denemeye devam etmek.

Gençliğe ve fiziksel güzelliğe taptığımız bir çağda, henüz 20’li yaşlardaysanız ‘çok yaşlı ve uzak’, 50’lerinizdeyseniz ‘bizden geçti’ kategorisine girebilir. Benim içinse 48 yaş, gayet genç bir yaş. Kendinize iyi baktıysanız bedenen son derece dinç ve sağlıklı olabileceğiniz, üstelik hayat hakkında epeyce deneyim biriktirmenin avantajıyla zihnen de nice gence fark atabileceğiniz bir noktası hayatın. New York Times’daki yazı gösteriyor ki 90 yaş da gayet genç bir yaş. Eğer yapmak istediğimiz işler, üretmek istediğimiz nesneler, bize heyecan veren fikirler varsa, galiba her yaş yeterince genç, her yaş güzel.

Ege

Comments are closed.