Dijital Sadeleşme Taktikleri


Son yazıda kaldığımız yerden devam edelim: Telefonu sürekli kontrol etme ve sık sık ekrana kitlenme eğilimimizi törpülemek istiyorsak işe nereden başlayabiliriz? Öncelikle, bu yazıdaki bütün örnekler kendi hayatımdan ve bende işe yarayan taktikler. Ama konuya azıcık da olsa merakınız varsa araştırmaya devam etmenizi öneririm. İnternette daha nicelerine rastlayacaksınız. Belki bunlardan biri değilse de onlardan biri mutlaka sizin için.

Uygulama temizliği yapın: Son 1 ay içinde kullanmadığınız bütün uygulamaları silin gitsin. Olur da yeniden ihtiyaç duyarsanız size bir App Store kadar yakın olduklarını hepimiz biliyoruz. Telefon ekranınızı, tek bir sayfa yetecek şekilde, en sık kullandığınız uygulamalarla sınırlamayı deneyin. Bakalım silince gerçekten hasretini çektiğiniz bir şeyler olacak mı?

Bildirim mesajlarını kapatın: Sürekli çlink çlink diye öten ve ekrana düşen o bildirimler sizin de sinirinizi bozmuyorsa zaten bu yazıda işiniz ne, öyle değil mi? Instagram, Facebook, alışveriş siteleri, diğer envai çeşit sosyal medya ve uygulamaların yolladığı mesaj bildirimlerini, hiç üşenmeden, teker teker, hem ses hem de görüntü olarak tamamen kapayın. İnanın hayat çok daha güzel ve kesintisiz hale gelecek. Kafanızı dinleyecek, bir oh çekeceksiniz.

Sosyal medya kullanımınıza saat sınırlaması getirin: Ekran bildirimlerini kapamanız bu yolda attığınız ilk adım olacak zaten. Göz, zırt pırt düşen o mesajları görmeyince gönül yeni gidişata çok daha kolay katlanacak. Şimdi ister kendinize gün içinde tamamen sosyal medya kelebeği olmaya harcayacağınız belirli bir zaman dilimi seçin, ister sadece şu kadar saatte bir telefona bakma yemini edin, ister günlük veya (cesaretiniz varsa) haftalık/aylık sosyal medya detoksları deneyin. Hatta bir sonraki adım, bazı sosyal medya uygulamalarını telefondan komple silmek şeklinde tezahür edebilir, dikkat!

Bu 3 taktikten bağımsız olarak Cal Newport’un önerisi şu: Telefonunuzdaki bütün uygulamaları silip sadece ihtiyaç duyduklarınızı ihtiyaç duydukça eklemek. Elçiye zeval olmaz, belki bugün bir çılgınlık yapmak istersiniz.

Ege

Comments are closed.