Senenin Oscar’ları


Yeni yılda kendimizle ilgili büyük projelere bel bağlamak yerine daha küçük hedefler koymanın uzun vadede çoğumuz için daha etkili sonuçlar verebileceğinden bahsetmiştik. Ama geleceğe dair bir hedefimiz olsun ya da olmasın, geçirdiğimiz senenin muhasebesini yapmak belki benim gibi size de iyi gelir. Eğer öyleyse 2017 yılının son yazısını bu konuya ayıralım ve hayatımızın 2017 Oscar’larını dağıtalım. Kahvenizi koyun, kalem kağıtları çıkarın ve yaratıcılığınızı konuşturmaya hazırlanın!

Önce filmin adını bulmakla başlayalım: Endişeler Geçidi, Hala Umut Var, Asabi İlişkiler, Cesaretin Bedeli, Yeni Bir Aşk… Sonra da türüne karar verelim: Dram, Gerilim, Aksiyon, Romantik-Komedi, Bilim-Kurgu? Sırada en fazla 2 cümlelik bir özet var: ‘’Kariyer hayallerini gerçekleştirmeye/aradığı kişiyi bulmaya/ilişkilerini yoluna koymaya/iyi bir ana-baba olmaya/kendini keşfetmeye çalışan kadının/adamın karşısına umulmadık engeller çıkar. Ancak küçük bir tesadüf bütün hayatını değiştirecektir.’’ Merak unsuru olmazsa olmaz! Seyirciyi bu hikayeye nasıl çekeceğimizi mutlaka düşünmemiz lazım.

Peki başrolde kim var? Senenin filminde kişiliğimizi ortaya koyabildik, seçimlerimizin arkasında durabildik mi? Senaryomuz özgün mü gerçekten? Yoksa bir önceki senenin bire bir kopyası mı? Yardımcı kadın ve erkek oyuncular kimler? 2017’nin film müziği hangisi? Filmin öne çıkan mekanları nereler? Ya en iyi kostüm tasarımı? En iyi saç ve makyaj? Senenin komedi ve dram dallarındaki unutulmaz anları?

Başımızdan neler geçmiş olursa olsun, geçmişin muhasebesini yapmak iç karartıcı olmak zorunda değil. Hatalarımıza gülebilmek yeterli. Elbette onları tekrarlamamak için yeni yılda yeni bir senaryo yazmak da modası asla geçmeyen Oscar’lık bir fikir.

Hepimize mutlu yıllar!

Ege

Comments are closed.